2022.09.27.Wycieczka do Muzeum Ognia w Żorach oraz Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Wycieczka do Muzeum Ognia w Żorach

oraz Planetarium Śląskiego w Chorzowie

27 września została zorganizowana przez naszą Prezes Anię Surdel bardzo udana autokarowa wycieczka do Muzeum Ognia w Żorach oraz Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Przejazd autokarem był sfinansowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Muzeum Ognia w mieście strawionym przez pożar. To jedyne takie miejsce w Polsce!

Muzeum Ognia w Żorach stało się nową wizytówką miasta, które 300 lat temu strawił pożar. Miedzianą elewację widać z daleka. Nieregularny kształt kojarzy się z ruchliwymi płomieniami. Muzeum Ognia to nowoczesny obiekt o niespotykanych kształtach, łączący w sobie funkcje edukacyjne i rozrywkowe. Ekspozycja tego wyjątkowego centrum nauki poświęcona jest wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do dnia dzisiejszego. W Muzeum Ognia każdy może zostać odkrywcą! Multimedialna ekspozycja oraz urządzenia doświadczalne to nie tylko dobra zabawa, ale także ciekawe uzupełnienie procesu nauczania. Wystawę zaprojektowano w ten sposób, by umożliwić odwiedzającym samodzielne zapoznawanie się z jej zawartością. Nazwa „Żory” nie jest także przypadkowa - pochodzi ona od żaru i związana jest z wypalaniem lasów, które kiedyś na tych terenach było konieczne, żeby pozyskać ziemię pod uprawę plonów, niezbędnych do utrzymania mieszkańców. Co ciekawe, Żory były też nękane przez liczne pożary, a więc historia ognia jest niejako związana z historią całego miasta.

Na samym początku otrzymaliśmy bilet będący jednocześnie testem. Aby go rozwiązać, trzeba podczas wizyty w muzeum zmierzyć się z kilkoma zagadkami. Zwiedzanie zaczęło się od obejrzenia filmu edukacyjnego „Śladami ognia” nakręconego przez nominowanego do Oscara Andrzeja Celińskiego. Cała ekspozycja została podzielona na 5 stref tematycznych i poza ciekawą atrakcją, stanowi świetną szansą na poznanie historii Żor od innej, lecz równie ciekawej strony:

  - Okiełznanie żywiołu,

  - Przez antyk i wieki średnie,

  - Pali się,

  - Obszar duchowości,

  - Mędrca szkiełko i oko.

  Razem składają się one na pełny obraz wiedzy o ogniu na przestrzeni wieków. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy takie atrakcje jak prehistoryczna jaskinia czy ognista szafa grająca. Przeszliśmy przez ścianę ognia, próbowaliśmy rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa i promieni słonecznych, ugasić pożar, a nawet zostać dyspozytorem straży pożarnej. Cały czas można było korzystać z różnych aplikacji multimedialnych i przeprowadzać interesujące doświadczenia. Na koniec czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – sympatyczna, rozświetlona maskotka zwana Żorkiem, która oceniła nasze odpowiedzi na pytania zawarte w teście-bilecie. Większość z nas zdobyła maksymalną ilość punktów!!!

Z kolei Planetarium - Ślaski Park Nauki jest jednostką oświatową województwa Ślaskiego. To największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955r. w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Budowę Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika rozpoczęto z okazji Roku Kopernikowskiego w 1953r. Zbudowano je na najwyższym wzniesieniu parku tzw. Górze Parkowej. Autorem projektu był architekt Zbigniew Solawa. W latach 1955–2018 centralnym urządzeniem Planetarium Śląskiego był potężny projektor, noszący również nazwę „planetarium”, który został wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Waży on ponad 2 tony, natomiast wysokość przy pionowym ustawieniu wynosi 5 m. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 300 osób. W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna. W 2022 roku zakończył się czteroletni proces przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego, które zostało przekształcone w Planetarium – Śląski Park Nauki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Ani Surdel za zorganizowanie tej wspaniałej wycieczki edukacyjnej, podczas której zapoznaliśmy się z historią ognia oraz nieboskłonem i gwiazdami nad Śląskiem a także odbyliśmy symulowany lot w kosmos.

Opracowała: Danuta Szymkowiak